Scintigrafie cirkulace mozkomíšního moku

Princip

radiofarmakum po aplikaci do subarachnoidálního prostoru v lumbální krajině difunduje likvorovým prostorem páteřního kanálu do oblasti bazálních cisteren a cisteren mozkového kmene, odkud se dostává do subarachnoidálního prostoru nad konvexitami hemisfér a následně do oblasti šípového splavu. Za patologických okolností dochází k jeho refluxu do komorového systému nebo úniku píštělí.

Provedení

ráno aplikace radiofarmaka (111In-DTPA) lumbálně, pacient se zdravotnickým doprovodem může zůstat u nás, scintigrafie intrakraniálních likvorových cest se provádí za 4-5 hod., pak pacient odjíždí na odesílající oddělení, kde je hospitalizován k observaci. Další scintigrafie se provádí za 24, případně i za 48 hodin od aplikace radiofarmaka.

Pozn.

při podezření na likvoreu se odpoledne po aplikaci radiofarmaka zavádějí tampony do nosních průduchů, event. do zevního zvukovodu (při perforovaném bubínku) v obou případech nejlépe ve spolupráci s ORL oddělením, tampony se nevyjímají, následující den se při scintigrafii detekuje přítomnost radioaktivity v tamponech. Při neperforovaném bubínku lze detekovat přítomnost radioaktivity v odebraném žaludečním obsahu.

Indikace

Příprava

obdobně jako před lumbální punkcí (oční vyšetření k vyloučení městnání), při podezření na likvoreu vyžadujeme před radionuklidovou cisternografií ORL vyšetření (vyloučení cizího tělesa a podobně, stav bubínku při susp. otorey).

Požadovaná klinická informace

Na žádance je nutné uvádět klinickou otázku účelu vyšetření (co od vyšetření indikující lékař očekává). Při vyšetření pro podezření na likvorovou pištěl datum případné operace nebo úrazu, kterým likvorea začala.

Trvání vyšetření

Vlastní scintigrafie asi 0,5 - 1 hod. (2-3 x podle dynamiky cirkulace likvidu).

Zátěž zářením

Srovnatelná s klasickým rtg vyšetřením.

Poznámky

U pacientů s anatomicky anomálně konfigurovanou lumbální páteří nebo s kalcifikacemi přemosťujícími přístup do lumbálního páteřního kanálu je vhodné zajistit lumbální aplikací neurologem z pracoviště, požadujícího vyšetření.Obr.1 - normální nález při radionuklidové cisternografii
Obr. 2 - normotenzní hydrocephalus