Scintigrafie 111In-pentetreotidem (OCTREOSCAN)

Vyšetření se provádí k zobrazení určitých typů nádorů.

Průběh vyšetření:

Pacientovi se do žíly podá malé množství radiofarmaka. Za 4 hodiny se provádí první snímkování, druhé snímkování za 24 hodin, další za 48 hodin a případně i ještě další za 78 hodin po injekci. Při snímání obrazů pacient leží na zádech na vyšetřovacím lůžku, které se velmi pomalu posouvá mezi dvěma detektory gamakamery. Pak následuje tzv. SPECT vyšetření, kdy se detektory gamakamery pomalu otáčí kolem sledované části těla pacienta (nejčastěji se jedná o oblast hrudníku a břicha). Snímkování trvá přibližně 1,5 až 2 hodiny.

Příprava na vyšetření:

Je potřeba vysadit na několik dní léky, které mohou ovlivnit vyšetření – vždy po dohodě s lékařem, který vyšetření požaduje. Na oddělení nukleární medicíny pacient dostává projímadlo, které užije večer v den podání injekce a následně pak i další dny – dle pokynů lékaře. Příjem potravy není omezen. První den po injekci je dobré více pít a častěji vyprazdňovat močový měchýř.

Celková doba vyšetření:

Vyšetření se provádí po dobu několika dní, ale v čase mezi snímkováním pacient odchází domů nebo na oddělení, kde je hospitalizován.