Scintigrafie 123I-MIBG

Vyšetření se provádí k zobrazení určitých typů nádorů.

Průběh vyšetření:

Pacientovi se do žíly zavede kanyla (tenká ohebná hadička), do které se pomalu po dobu několika minut podává radiofarmakum. Před injekcí a po dobu 1 hodiny po injekci se pacientovi přibližně v 15 minutových intervalech měří krevní tlak. Za 24 a případně i za 48 hodin po injekci se provádí snímkování. Při snímání obrazů pacient leží na zádech na vyšetřovacím lůžku, které se velmi pomalu posouvá mezi detektory gamakamery. Pak následuje tzv. SPECT vyšetření, kdy se detektory gamakamery pomalu otáčí kolem sledované části těla pacienta (nejčastěji se jedná o oblast hrudníku a břicha). Snímkování trvá přibližně 1,5 až 2 hodiny.

Příprava na vyšetření:

Je potřeba vysadit na několik dní léky, které mohou ovlivnit vyšetření – vždy po dohodě s lékařem, který vyšetření požaduje. Dále je potřebná ochrana štítné žlázy – zpravidla 1 den před injekcí a dále ještě i 2 dny po injekci pacient užívá lék – Chlorigen. Na oddělení nukleární medicíny pacient dostává projímadlo, které užije večer v den podání injekce. První den po injekci je dobré více pít a častěji vyprazdňovat močový měchýř.

Celková doba vyšetření:

Vyšetření se provádí po dobu několika dní, ale v čase mezi snímkováním pacient odchází domů nebo na oddělení, kde je hospitalizován.